Відтепер 25 лютого – День української жінки: чому свято 8 березня хочуть скасувати й до чого тут Росія
В Україні можуть запровадити нове свято – День української жінки. Відповідний законопроєкт вже подали на розгляд у Верховну Раду.
Чому нардепи пропонують запровадити такі зміни та що кажуть противники нововведень – читайте у матеріалі 24 Каналу.
Чому святкування 8 березня пропонують скасувати
На розгляд до Верховної Ради 14 лютого 2023 року подали законопроєкт №9009 про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення українських свят. Його створила група позафракційних та народних депутатів з фракції “Голос”, серед яких – Ярослав Юрчишин та Соломія Бобровська.
Нардепи запропонували внести зміни до статті 73 Кодексу законів про працю та встановити наступні святкові дні:
- 1 січня – Новий рік;
- 7 січня і 25 грудня – Різдво Христове;
- 25 лютого – День української жінки (День українки), День народження Лесі Українки (замість 8 березня);
- 9 березня – Шевченків день, День народження Тараса Шевченка;
- друга неділя травня – День матері;
- 28 червня – День Конституції України;
- 28 липня – День Української Державності;
- 24 серпня – День незалежності України;
- 14 жовтня – День захисника України.
Зверніть увагу! Пропозиція про скасування 8 березня в Україні не є новою. У 2017 році Інститут національної пам’яті за керівництва Володимира В’ятровича також намагався відмовитися від святкування цієї дати. Ідею українці сприйняли неоднозначно, тому вона так і не втілилася.
У документі пропонують скасувати святкування 8 березня – Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир.
Досі на державному рівні визначено вихідним днем 8 березня – так званий “Міжнародний жіночий день”, встановлений окупаційним московським режимом з метою популяризації власного погляду на роль і місце жінок. Його впроваджено за ініціативи Клари Цеткін у 1921 році, з прив’язанням до початку Лютневої революції в Росії 1917 року,
– мовиться у пояснювальній записці.
Депутати вважають більш доцільним відзначати День української жінки в дату народження найвідомішої української письменниці та громадської діячки – Лесі Українки, тобто 25 лютого.
“Натомість в березні необхідно відзначити пам’ять Великого Кобзаря Тараса Шевченка в день його народження, 9 березня”, – зауважили нардепи.
Варто зазначити, що цей законопроєкт, якщо його ухвалять, стане насправді чинним лише після завершення повномасштабної війни. Позаяк в Україні на час дії воєнного стану державного вихідного 8 березня і без того не буде.