Раптовий стрибок перед Великоднем: Українців попередили, що вартість цибулі та інших основних продуктів сягне рекордної ціни
Роздрібна ціна цибулі стрімко зросла у майже два рази через тимчасову окупацію південних територій. Однак експерти прогнозують, що улітку ціна цибулі може сягнути 100 гривень за кілограм.
Ціна цибулі стрімко зросла
- У лютому – березні суттєво подорожчала сягнувши 50 – 60 гривень за кілограм.
- Разом з тим ще у січні цього року кілограм вартував близько 30 гривень.
В Україні виник дефіцит цибулі
Експертка Всесвітнього банку з розвитку плодоовочівництва Оксана Руженкова пояснила, що подорожчання викликано значним дефіцитом продукту на ринку.
Україна тимчасово втратила Херсонську область, де вирощувалося 80% всієї української цибулі. Крім того, не змогли повноцінно зібрати врожай Миколаївська й Одеська області. Але головним чином до дефіциту призвели бойові дії й окупація Каховки,
– розповідає вона.
Руженкова додає, що українську цибулю продавали до січня 2023 року. Далі запаси закінчились, на ринок надійшов імпорт і, як наслідок, значне подорожчання.
Експерт Олега Пендзин зауважує, що цьогоріч через дефіцит імпорт у дуже великих обсягах розпочався на два місяці раніше. Адже раніше Україна щороку купувала цибулю наприкінці березня чи початку квітня
Ціна цибулі зросте до 100 гривень
Пендзин також переконаний, що ціни на цибулю зростуть ще більше, особливо перед Великоднем, яку цьогоріч відзначають доволі рано.
Зростання буде до червня, коли почне приходити суха українська цибуля. Але до цього часу ми зможемо побачити цибулю і по 100 гривень за кілограм,
– прогнозує він.
За даними експерта, продукти не подорожчають так сильно, як після оголошення воєнного стану в країні. Однак очікується підвищення цін на популярні товари. Максимально зросте вартість яєць, м’яса, сметани, молочної продукції, зокрема масла, та ранніх овочів. Українцям порадили зробити запаси, щоб заощадити у квітні.
Аналітики нагадали, як минулої весни продукти рекордно подорожчали перед Великоднем – на 50 та 100%. Причиною стали бойові дії на території нашої країни та різке падіння економіки.
Пензін зазначив, що у виробників буде спокуса підняти ціни, але ніхто в наші дні не платитиме по 150 гривень за десяток яєць або 200 гривень за кілограм помідорів.
“Бо немає таких грошей у людей”, – зазначив експерт.
За словами економіста, продукти у “Великодній сезон” зростуть на 10-15%. Тому є сенс купити деякі товари тривалого зберігання вже зараз, не чекаючи на зліт цін.
Раніше завідувач відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” Інна Сало прокоментувала подорожчання овочів та фруктів. Вона пов’язала підвищення вартості з сезонним фактором та Великим постом, у який збільшується попит на їжу рослинного походження