❗️П0ПЕРЕДЖЕННЯ: Якщо ви помітuлu “ЦЕ” на своїх дверях, або дверях сусіда – БУДЬТЕ 0БЕРЕЖНl! Таке з Нового року почало творитися по всій країні 👇

Чи бувало таке, що на дверях, прилеглих стінах поряд зі входом в квартиру або поштовій скриньці ви помічали нехитрі символи / знаки, виведені крейдою? Впевнені, що якби ви і помітили подібне, то віднесли б побачене до дитячих витівок. А що якщо це не діти бавляться, а злочинці залишили злодійські знаки на дверях, щоб у найближчому майбутньому нанести візит і вкрасти все ваше добро? Рекомендуємо дочитати нашу статтю до кінця і з’ясувати, чи не мають наміру вас пограбувати домушники. Зі свого боку постараємося максимально розгорнуто розглянути питання злодійських міток і того, на що варто звернути увагу, щоб бути готовим на випадок спроби несанкціонованого проникнення.

Зміст статті:

  1. Може, здалося?
  2. Квартира у зоні ризику;
  3. Члени злочинного угруповання;
  4. План пограбування;
  5. Ви під наглядом;
  6. Історія з життя;
  7. Пограбували! Що робити?
  8. Як захистити своє житло?

Може, здалося?

Суперечки щодо того, чи варто звертати увагу на позначки на дверях / поштовій скриньці / стіні житлового будинку / гаражі/ хвіртці, ведуться вже понад два десятки років. Особисто наша думка, що злодійські знаки на дверях – хоч і досить стара кримінальна хитрість, але все ще активно використовувана кримінальними елементами. Дивно, але багато злочинців і в наші з вами дні воліють залишати для своїх подільників мітки подібним методом, а не, скажімо, передавати інформацію усно або за допомогою інших засобів зв’язку (телефонна розмова, месенджери тощо).

Цікавим є й те, що реальність подібних «відміток» була відзначена навіть у щорічному звіті британської поліції. Дивує те, що багато з описаних поліцією Туманного Альбіону знаків зовні збіглися з тими, які залишали злочинці в Україні, Іспанії, Чилі, Китаї, на Кіпрі та у багатьох інших куточках світу. Таким чином, певний «маячок» означає, що в квартирі немає нічого цінного, а намальований хрест – вже вельми цікава мета і там є «що брати».

Злодійські знаки на дверях
Злодійські знаки на дверях

Варто зазначити, що одною лише крейдою домушники не обмежуються і для того, щоб виділити найбільш «смачних», виводять дивні символи маркером, ручкою, брудом, а також відмічають їх за допомогою сірників, торгових стікерів, монет, і навіть… печива! Але не будемо забігати сильно наперед і про все поговоримо більш докладно.

Квартира в зоні ризику

Ви можете задати питання:

Навіщо злочинцеві стежити за квартирами, а після ще робити якісь мітки і залишати маячки? Який у цьому сенс?

Дійсно, є злочинці, які діють інакше, без попередньої підготовки і якщо зацікавила якась квартира / будинок, то відразу йдуть на злочин. Подібні спонтанні крадіжки, як правило, здійснюють наркомани і алкоголіки. «Лізуть» такі елементи на самі візуально незахищені об’єкти, тобто зі найдешевшими дверима та найпростішим замком. Варто відзначити, що подібним методом, як правило, діють ще грабіжники-любителі або так звані злодії-гастролери. Якщо говорити про запеклих рецидивістів і професійних квартирних злодіїв, то «ускладнення» у вигляді власників, що не пішли на роботу, наявність агресивної собаки або встановленої системи охоронної сигналізації для квартири – їм ні до чого, так що до питання вибору жертви вони ставляться більш ніж зважено.

Ще можливі значення «міток»
Ще можливі значення «міток»

Члени злочинного угруповання

Так ось, систему зі злодійськими знаками застосовують саме професійні злочинці, у яких грабежі поставлені «на потік». Подібні кримінальні елементи – справжня організована злочинність, де кожен член групи виконує певну роль. Таким чином, в їх організації присутні:

  1. «Розвідник». Основне завдання у цього члена банди – знайти найцікавіші цілі для пограбування, а потім розпочати спостереження для того, щоб з’ясувати повсякденний графік мешканців.
  2. «Говорун». Член банди з високими комунікативними даними, психолог. Основне завдання – не викликаючи підозр розговорити потрібних людей для з’ясування істотних обставин по квартирі, її вразливостей, а також з’ясування будь-якої іншої інформації, яка доповнить звіт від «розвідника».
  3. Зломщик, тобто спеціаліст по замках. Як правило, «працюють» вони в парі з напарником.
  4. Водій – злочинець, який очікує зломщиків десь поблизу для того, щоб зі «здобиччю» швидко покинути місце пограбування.
  5. Збувальник. Людина, що організовує оперативний збут краденого. Це тільки зневірений наркоман віднесе ваш ноутбук у найближчий ломбард. Дії збувача здійснюються таким чином, щоб слідчі жодним чином не змогли вийти на слід банди грабіжників.

План пограбування

Зазвичай досвідчені домушники діють за наступним сценарієм:

У багатоквартирний будинок проникає «розвідник». Здійснити це нескладно, навіть при наявності бабусі-вахтерки в коридорі. Досить привабливому злочинцю прикинутися, наприклад, кур’єром. А якщо ніхто на вході не чергує, то потрапити в будинок навіть без ключа від домофона – взагалі не складе ніякої праці: злочинець просто буде по черзі дзвонити в усі квартири, представляючись, наприклад, «електриком з ЖЕКу», поки хтось із наївних мешканців, нарешті, його не впустить в будинок.

До речі, зовсім не рідкісні ситуації, коли «розвідника» запускають в будинок вже з певним «досьє» на мешканців. Таким чином, бували випадки, коли співробітники ЖЕКу, наприклад, перевіряючі лічильники / газове обладнання / вентиляцію і т.д. передавали зловмисникам інформацію про те, в яких з квартир і чим є поживитися. Іноді співучасниками злочину стають самі вахтерки або ж співробітники приватних компаній на кшталт кур’єрів по доставці води, сантехніків тощо. Так що перед тим як впустити в квартиру чужого, подбайте про те, щоб зайшовши він не побачив нічого зайвого і пробув у квартирі мінімальну кількість часу.

Далі злодій цілеспрямовано проходить всі поверхи, попередньо здалеку оглядаючи всі нюанси і особливості під’їзду, сходових майданчиків, дверей і дверних замків. Досвідчене око відразу ж виділяє для себе місця, де встановлені камери та/або горять лампочки-світлодіоди, що сигналізують про те, що «об’єкт під охороною». Як правило, на цьому перший візит і закінчується.

Потім

На наступному етапі «розвідник» йде вже до певних квартирах і розглядає ближче, які встановлені замки на вхідних дверях, наскільки надійні двері, чи було встановлено протизломну фурнітура тощо. Якщо навколо тихо, то на основі «обстеження» залишаються злодійські знаки на дверях або інші «маячки», які допоможуть їм зрозуміти ваш розпорядок і виділити вашу квартиру як «варіант на пограбування». Таким чином, залишена на килимку непомітна маленька монетка, печиво або вставлені у дверний проріз волосинка або нитка зможуть розповісти зловмисникам про те чи на місці господар або, скажімо, поїхав у відпустку. Встановивши «навідник» (він же «сторожок») злодій йде, але при цьому протягом дня до вас навідається знову і перевірить, чи залишився недоторканим його маячок.

Ваш електролічильник, встановлений в загальному коридорі – ще один чудовий «інформатор», тому що простеживши за зміною показників можна з легкістю дізнатися, чи був хтось на місці чи ні.

Далі, прийшовши наступного разу і виявивши, що залишену напередодні монетку було зсунуто / заховане під килимком печиво розчавлено / нитки або волосинки немає або вона розірвана, робиться висновок, що в квартирі хтось явно був. Через певний час на підставі отриманих даних вирішують перейти на іншу квартиру або ж продовжувати спостереження за цією. Звертаємо вашу увагу на те, що «опрацьовують» квартири як мінімум протягом декількох днів, а у виняткових випадках подібна увага до вас може затягнутися на місяці.

Продовжуємо спостереження

Але не до одних лише дверей придивляються зловмисники! Окреме питання – візуальний аналіз добробуту мешканців. Тому зломщики звертають свою пильну увагу і на наступні речі:

  • Наявність кондиціонера;
  • Зовнішнє утеплення;
  • Встановлені пластикові вікна.

Не забуваємо і про те, що лиходії неодмінно спробують заглянути і у ваші вікна, так що наявність щільних штор на перших поверхах – річ обов’язкова. В іншому випадку нічого не вислизне від їх погляду: ні ваш плаский телевізор на стіні в кімнаті, ні хороший ремонт на кухні. Так, завдяки тому, що ви забули закрити вікно шторою, кримінальні елементи за лічені секунди зможуть дізнатися, що ви непогано заробляєте. Автомобіль – ще один чудовий маркер вашого добробуту. Профі без складнощів зможе залишаючись «в тіні» прослідувати за вами до самих дверей квартири. Якщо у вас хороший автомобіль то, швидше за все, вдома у вас також знайдеться багато чого цінного.

За вами ведеться спостереження
За вами ведеться спостереження

Ви під наглядом

Отже, припустимо, що лиходії вирішили зупинити свій вибір саме на вашій квартирі. На цьому етапі за вами починається справжнє стеження. І не сподівайтеся, що вони попадуться вам на очі, так як злочинці будуть діяти вкрай обережно. Як ми говорили раніше, під пильною увагою опиняться не тільки двері в приміщення, але і ваш поштовий ящик. Таким чином, переповнена поштова скринька або довге вилучення кореспонденції – ще один з важливих «маячків», що сигналізують, що господар у від’їзді або з’являється на місці вкрай рідко.

До речі, часто домушники перевіряють «наявність господарів» вставляючи в щілину між дверима і дверною коробкою рекламний флаєр, а потім, по швидкості з якою він зникне, цілком зможуть зробити для себе певні висновки.

Обов’язково звертайте увагу на все «нове» на ваших дверях, навіть на плями і невеликі потертості. Справа в тому, що деякі зловмисники можуть спробувати зробити зліпок вашого замку. Незрозумілі дзвінки на домашній телефон або домофон – так само привід задуматися про безпеку свого житла. Але давайте будемо відверті, на чужі спроби уточнити графік вашого життя ви, швидше за все, не звернете уваги. Ну, подзвонив в домофон хтось з пропозицією послуг по заміні пластикових вікон / утеплення фасаду, або взагалі після зняття слухавки відразу пішов «відбій». Ніби нічого такого не сталося і через дві хвилини цей епізод просто зникне з вашої пам’яті. На це і розрахунок…

Злодійські знаки на дверях: Історія з життя

Одна з наших клієнток розповіла про випадок, який трапився з нею в минулому році. В один з будніх днів вона пішла додому раніше, так як офісний центр, де вона на той момент працювала, виявився знеструмленим і всіх працівників відпустили додому. Ні про що не підозрюючи господиня крутилася на кухні, як раптом, ближче до трьох годин дня, в її двері почав хтось дзвонити. Жінка нікого не чекала і не хотіла спілкуватися з черговими продавцями бронедверей або представниками виробника пластикових вікон, так що чотири досить тривалі натискання на дверний дзвінок вона ніяк не відреагувала. А ось що змусило її вскочити, так це дивні звуки, які йшли наступними після тих дзвінків: хтось колупав її замок. Тихо наблизившись до дверей, вона глянула у вічко і побачила дві фігури з капюшонами, натягнутими до самих очей. Бачачи, що її двері намагаються зламати, жінка заголосила, що вже викликала поліцію і грабіжники, почувши її крики, стрімголов понеслися по сходам до низу. Після цього, при огляді ушкоджень замку, вона помітила непомічені раніше злодійські знаки на дверях: наклеєний стікер внизу.

Офіційна статистика свідчить, що 8 з 10 квартирних крадіжок здійснюється в робочі дні з 09:00 до 17:00.

Пограбували! Що робити?

Якщо наблизившись до своїх дверей ви виявили сліди злому, ні в якому разі не заходьте, а негайно викликайте поліцію. Єдине, що ви зможете зробити виключно на свій страх і ризик – спробувати замкнути вхідні двері, не виймаючи при цьому з замкової щілини ключ, тим самим перешкоджаючи виходу злочинців. Але тут існує багато нюансів і можна в підсумку зіткнутися віч-на-віч з бандитами.

Якщо проходячи повз своїх вікон ви помітили, що вони відкриті (і це при тому, що вдома нікого не повинно бути), не поспішайте увірватися всередину для з’ясування обставин. Це може погано для вас скінчиться, так як злочинці, швидше за все, озброєні! Не геройствуйте і викликайте поліцію. Так, про вікна – окрема розмова. Звідки у наших громадян взялася впевненість, що пластикові вікна складно зламати. На жаль, все з точністю навпаки, так як відкрити пластикове вікно можна за допомогою звичайної викрутки, причому зробити це набагато швидше й простіше, ніж це було б зі старим дерев’яним вікном. Злочинець просто вигне пластикову накладку, де розташована ручка, а потім проверне викрутку та відкриє вікно. Тому, ми настійно рекомендуємо мешканцям перших, других, останніх поверхів і тих, чиї вікна розташовані поряд з трубою або пожежними сходами, обзавестися гратами на вікна!

«Сюрприз» по поверненню додому
«Сюрприз» по поверненню додому

У житті буває всяке. Може трапитися і таке ж, як в історії, де одну з наших клієнток зломщики примудрилися застати вдома. Що в такому випадку робити? Що робити, якщо навіть почувши ваш голос вони не залишають своїх намірів пограбувати квартиру, відповідно, швидше за все, ще й завдати значної шкоди вашому здоров’ю? Не втрачайте ані секунди даремно і барикадуйте вхідні двері, підтягуючи до неї тумби, інші меблі, що перешкоджають відкриттю. Попутно викликайте поліцію і ні на мить не замовкайте, привертаючи увагу сусідів. Надійно перекривши двері, біжіть до вікна і кличте на допомогу перехожих.

Як захистити своє житло?

Будьте уважні до деталей і, можливо, у вас вийде помітити підготовку злочинців до пограбування квартири. Перш за все, слід звернути увагу на непрямі ознаки злочинного інтересу до вашого майна, тобто до таких, незначних на перший погляд, речей на кшталт:

  • Хтось стукав вам у двері і, незважаючи на те, ви швидко підійшли, за дверима нікого не виявилося;
  • Дзвінки на домашній телефон від незнайомих людей, які ніби як помилилися номером або ж цікавляться, чи проживає в квартирі «громадянин такий-то». В цілому, в телефонному режимі можуть представитися ким завгодно. Наприклад, можуть позначити себе представниками соціальних служб або компаній, які проводять соціальні опитування. В ході бесіди, не викликаючи при цьому у вас ніяких підозр, можуть спробувати уточнити інформацію про кількість проживаючих у квартирі або про те, чи збираєтеся ви куди-небудь їхати;

До речі, деякі особливо нахабні домушники йдуть ще далі – можуть навіть викликати власника квартири, наприклад, для термінового отримання документа на пошті або направити в якусь державну структуру, скажімо, у військкомат. Поки ви будете розбиратися з чиновниками, з’ясовувати деталі і причини неіснуючого виклику, вашу квартиру обчистять. Так що перед тим як стрімголов кудись побігти слід обов’язково знайти офіційний телефон і передзвонити в контору для уточнення деталей і того, чи справді такий виклик має місце бути.

  • Звертайте увагу на сліди перебування сторонніх: біля дверей обсипалася побілка, з’явилося дрібне сміття на кшталт шкаралупи від насіння, обгортки;
  • Виявивши злодійські мітки на дверях квартири (в т. ч. сусідської) обов’язково їх витріть / знищіть, оповістіть всіх, кого треба;
  • Якщо ви втратили ключі (можливо, вони були вкрадені) без зволікань і жалю міняйте замки;

Крім того

  • Зверніть увагу на те, чи не з’явилися описані вище злодійські знаки на дверях або інших пов’язаних з вашим майном місцях на кшталт поштової скриньки;
  • Раптово «забарахлив» і став погано відкриватися замок від вхідних дверей (наприклад, ускладнено вхід в «гніздо» або необхідне зусилля для того, щоб провернути ключ) або він зовсім зламався, хоча до цього ідеально працював? Цілком можливо, що це один з етапів підготовки до пограбування і в циліндр вашого замку було введено чужорідний предмет на зразок невеликого цвяха;
  • Якщо ви знайомі з більшістю мешканців вашого будинку або знаєте в обличчя багатьох сусідів і останнім часом помічаєте в під’їзді незнайомців, то поцікавтеся метою їх перебування в чужому домі. Цілком можливо, що якщо це злочинці, які планують пограбування у вашому будинку, то ваш інтерес цілком зможе їх відлякнути, адже ви бачили їх обличчя, і в разі чого зможете описати зовнішність передбачуваних злочинців;
  • Можливий і такий сценарій, коли з вами особисто або з кимось із ваших домашніх спробують завести знайомство нові люди. Нагадуємо, що в банді грабіжників є фахівці з певним складом розуму і високими комунікативними навичками спілкування, психологи. Таким чином, розмовляючи з «цим приємним молодим чоловіком» біля під’їзду про начебто несуттєві речі, ви аж ніяк не зможете здогадатися, що допомагаєте банді і «зливаєте» якусь корисну для їх злочинного промислу інформацію. Зверніть увагу, що злочинці для цієї мети цілком можуть задіяти жінку або навіть дитину;
Злодійські знаки на дверях і підбір потрібної відмички
Злодійські знаки на дверях і підбір потрібної відмички

А ще

  • Проявляйте активну позицію. Слід проявляти максимальний інтерес до того, що відбувається у під’їзді. Якщо щось дивне помітили ви, звернули увагу на незрозумілі моменти сусіди, то всі вже розуміють, що можливо, щось готується. Це дасть час на підготовку, на те, щоб убезпечити своє житло. Більш того, завдяки такому відношенню до колективної безпеки в будинку, найімовірніше, що злочинцям не вдасться залишитися інкогніто, і ви будете в курсі такого інтересу до вашого дому. Так що діліться інформацією з сусідами і просіть від них того ж. І ніколи не будьте байдужими, якщо помітили у сусідських дверей підозрілу особу. Не соромтеся уточнювати, звідки, з якої квартири «вантажники» виносять меблі. Підніміться і перевірте, якщо немає на місці власника, але у вас є номер телефону – передзвоніть. Цілком можливо, що це ніякий не переїзд;
  • Мимоволі можуть стати співучасниками пограбування квартири малолітні діти, які пару хвилин поговоривши з «добрим дядечком» розкажуть і про те, що у вас немає собаки, сигналізації, та й тато з мамою пізно приходять з роботи, а сидить він з бабусею вдома лише після чотирьох. Жарти жартами, але подібну інформацію діти дуже часто без задньої думки можуть «злити» в дитячому садочку або школі, так що обов’язково поясніть дитині про те, які речі не можна нікому розповідати;
  • Якщо ви будете відсутні вдома якийсь час, наприклад, поїдете у відрядження або у відпустку, попросіть когось із сусідів спорожняти ваш поштовий ящик;
  • Ніколи не хваліться особистим добробутом. Соціальні мережі – не виняток! Невинне повідомлення на кшталт «подаруночок від коханого чоловіка» зі зображенням дорогої біжутерії або запис «до відпустки залишилося чотири дні» – цілком собі цікава і корисна інформація для зломщиків. А ви думали, що злочинці не користуються інтернетом?

І головне

  • Не лінуйтеся і закривайте всі вікна, а також двері на балкон;
  • Встановіть хороші металеві двері з двома різними за принципом роботи замками, а не найдешевший « Китай»;
  • Встановіть камеру відеоспостереження;

В цілому, будьте завжди на варті та не залишайте своє житло без нагляду! А краще – не живіть в постійному страху і напрузі, а замовте установку сигналізації з підключенням на пульт централізованої охорони і, в разі проникнення (або такої спроби), до вас буде відправлена група швидкого реагування для затримання злочинців. Досить надіятися на те, що біда обійде ваш будинок стороною – перестрахуйтеся. Тим більше, що ціна безпеки більш ніж доступна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *